OGRODY ZIMOWE

OGRODY ZIMOWE

Ogród zimowy może być przeszklonym salonem, domowym ogrodem lub słoneczną jadalnią.

Ogród zimowy to atrakcyjna forma uprawy roślin różnego rodzaju i niezwykle przyjemna, jeśli mamy do niego stały dostęp. Często jest on nazywany zielonym salonem, z którego domownicy mogą w pełni korzystać i cieszyć się zielenią przez cały rok.
 
|

  
Ogród zimowy inaczej zwany również oranżerią, werandą słoneczną lub szklarnią, obecnie cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jest to nie tylko atrakcyjny sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku, ale również sposób na poprawienie jego bilansu energetycznego. Różnorodność rozwiązań i konstrukcji pozwala na zaprojektowanie i montaż ogrodu zimowego według indywidualnych upodobań. Rodzaj aranżacji zależy od koncepcji, powierzchni pomieszczenia oraz potrzeb.

Przykładowe formy ogrodów zimowych:

Jego budowę najlepiej zaplanować jeszcze w momencie powstawania projektu domu, z uwagi na wymagania konstrukcji zimowego ogrodu. Wtedy łatwiej go umiejscowić na ścianie południowej, gdzie dostęp do promieni słonecznych jest największy. Na pierwszym etapie budowy domu możliwe jest wykonanie gotowych fundamentów pod ogród, co także rozszerza zakres wyboru typu ogrodu zimowego.

Jednak jeśli decydujemy się na ogród w nieco późniejszym czasie jego wykonanie także jest możliwe, z tym, że jego umiejscowienie może być nieco ograniczone ze względu na plany zagospodarowania i zabudowę mieszkalną. Piękne, przeszklone ogrody całoroczne, ujawniają swe wnętrza: bujną i ciekawą roślinność, przetrzymywaną w odpowiednich, sprzyjających warunkach. Tym samym są dumą właścicieli, którzy mogą w nich wypoczywać i cieszyć oko zielenią.

Aby było to możliwe, konieczne jestzastosowanie ogrzewania w ogrodzie zimowym. Zapewni ono właściwą temperaturę w zimie, kiedy niekorzystne warunki jak zimny wiatr, mróz i śnieg mogą powodować znaczne wychłodzenie i zniszczenie roślin.

Całoroczna oranżeria powinna także być chroniona przed oddziaływaniem gorących promieni słonecznych latem. Właściwie zaprojektowany i skonstruowany ogród opiera się na wykorzystaniu odpowiednich materiałów zapewniających całkowitą szczelność. Elementy szklane powinny być sprawnie łączone tak, aby nie powstawały jakiekolwiek szczeliny powodujące późniejsze przeciekanie czy wyziębianie pomieszczenia. Obecnie stosuje się różnego rodzaju materiały: aluminium, stal, elementy metalowe oraz drewno.

Ogród zimowy drewniany także może być solidny i wytrzymały, a przy tym bardzo urokliwy. Drewno jest materiałem bardzo eleganckim i świetnie będzie łączyć się z zielenią znajdującą się wewnątrz. Nawet jeśli nie mamy możliwości stworzenia pokaźnego ogrodu jako odrębnej budowli przydomowej, warto zdecydować się nazimowy ogród na tarasie lub też werandę z roślinnością, która będzie mogła funkcjonować także zimą. Są to niewielkie obiekty, ale również przydatne i umożliwiające przetrzymywanie kwiatów.

Skontaktuj się z nami

Contact us

Your message has been sent sucessfully

Kontakt

PPHU GOF Usługi Stolarsko-Renowacyjne
Marcin Brzeziński
Jaśminowa 34
83-210 Zblewo